تبلیغات
بانک مقالات کامپیوتری - نحوه کار کرد DVD RW

 

DVD RW

 

اکنون به دی وی دی رایتر به چشم سی دی رایتر 2 سال پیش نگاه می شود و این قطعه جز لاینفک اکثر کامپیوترها تبدیل شده است. دلیل این موضوع چیزی جز کاهش قیمت دی وی دی رایترها و رایج تر شدن دیسک های دی وی دی نیست. قیمت مدل های مختلف دی وی دی رایترها اکنون به کمتر از 40 هزار تومان نیز رسیده است. اکثر دی وی دی رایترها در همین محدوده قیمت قرار می گیرند و از لحاظ قابلیت ها نیز بسیار شبیه به هم هستند.
ما در این متن چند قابلیت مهم که می تواند
دی وی دی رایترهای مختلف را از هم متمایز کند معرفی می کنیم اما اینها تنها می توانند 40 درصد از معیارهای خرید یک دی وی دی رایتر را تشکیل دهند. 60 درصد بقیه صرفا به کیفیت ساخت و رایت روی دیسک برمی گردد که در هفته های آینده بررسی خواهیم کرد. این قابلیت ها در سه دسته توانایی چاپ لیبل روی دیسک، سازگاری با انواع دی وی دی ها ،توانایی رایت روی آنها و حداکثر سرعت رایت روی دی وی دی بررسی می شود.

LightScribe این تکنولوژی توسط شرکت " اچ پی" عرضه شد و قادر است با استفاده از لیزر روی دیسک های سی دی و دی وی دی لیبل حک کند. لایت اسکرایب نخستین بار روی ذخیره کننده های نوری اچ پی عرضه شد و قادر است لیبل را روی دیسک های سازگار ایجاد کند. برای ایجاد لیزر توسط لایت اسکرایب نیاز به هیچ وسیله جانبی مثل پرینتر یا دستگاه چاپ نیست. کافی است دیسک را مثل همیشه رایت کنید نرم افزار مخصوص را اجرا کنید تا لیبل حک شود. برای کار با لایت اسکرایب به 3 چیز نیاز است: -1 ذخیره کننده نوری سازگار -2 دیسک سازگار با لایت اسکرایب -3 نرم افزار پشتیبان از لایت اسکرایب ذخیره کننده های سازگار با لایت اسکرایب همان طور که گفته شد، ذخیره کننده نوری به تنهایی و بعد از اتمام عمل رایت می تواند فرآیند چاپ روی دیسک را انجام دهد. اما چه تغییری در ذخیره کننده نوری باید صورت گیرد تا با لایت اسکرایب سازگار شود. طبق گفته های مهندسان اچ پی، سازندگان ذخیره کننده های نوری می توانند حتی محصولات قدیمی خود را با اندکی تغییر به این تکنولوژی مجهز کنند. اما تغییرات، اول از همه نیاز به یک رمزگذار نوری است که باید در کنار قطعه ای که شبیه نخ ریس است، نصب شود. در کنار این یک سری تغییرات هم در غلتک موجود در درایو و تجهیزات وابسته به آن صورت می گیرد که شامل تغییر در شکل و اندازه آنها است.
البته این تغییرات به تنهایی شرایط را برای استفاده از این
تکنولوژی فراهم نمی کند و توان لازم برای انجام این عمل نیز باید در اختیار درایو قرار گیرد. با اعمال تغییرات لازم روی طراحی درایو و دریافت لیسانس لایت اسکرایب از اچ پی، این ذخیره کننده نوری برای لیبل گذاری روی دیسک آماده می شود. دیسک سازگار با لایت اسکرایب در تصویر می توانید لایه بالایی یک دیسک سازگار با لایت اسکرایب را مشاهده کنید. لایه لیبل گذاری، از لحاظ شیمیایی بسیار حساس است. لیزر ذخیره کننده نوری باعث برانگیخته شدن این لایه 780 نانومتری شده و در نتیجه یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که سبب تغییر رنگ لایه می شود. اینکه درایو نوری از کجا می فهمد که دیسک قرار داده شده لایت اسکرایب است یا نه! خیلی ساده است. شناسه یا id هر دیسک خام حاوی اطلاعاتی است که نوع آن دیسک را مشخص می کند. این id به طور خودکار توسط ذخیره کننده خوانده می شود و چنانچه این قابلیت جزو خصوصیات دیسک نباشد، درایو به طور خودکار لایت اسکرایب را غیرفعال می کند و با دیسک قرار داده شده مثل یک دیسک خام عادی برخورد می کند. به طور کلی دیسک هایی که قابلیت لایت اسکرایب دارند به سادگی قابل شناسایی هستند واز روی جعبه آنها به سادگی از سایر دیسک ها متمایز می شوند.
روی جعبه اینگونه
دیسک ها، عبارت LightScribe چاپ می شود. در ابتدای عرضه لایت اسکرایب، این قابلیت تنها توانایی چاپ تصاویر خاکستری را روی دیسک داشت و خبری از چاپ رنگی نبود. ولی از اواخر سال 2006 و با عرضه نسخه 2/1 از این قابلیت، امکان چاپ رنگی نیز فراهم شد. در حال حاضر امکان پاک کردن و چاپ مجدد لیبل روی دیسک های لایت اسکرایب نیست ولی می توانید به آنچه که اکنون روی دیسک چاپ کرده اید، اضافه کنید. نکته جالب دیگر در مورد دیسک های لایت اسکرایب امکان چاپ یک تصویر به صورت چندین بار است. این نوع دیسک ها این امکان را فراهم می کنند که اگر یک عکس را روی دیسک چاپ کرده باشید، چند بار دیگر همان عکس را روی همان دیسک و عینا در موقعیت قبلی چاپ کنید نتیجه این تکرار بهتر شدن وضوح و کنتراست لیبل بعد از هر بار تکرار است. در کنار این موضوع، کیفیت ذخیره کننده نوری نیز روی کیفیت لیبل چاپ شده تاثیر زیادی دارد. تکنولوژی مشابهی با نام labelflash نیز وجود دارد که توسط nec ابداع شده است این تکنولوژی نیز به ذخیره کننده نوری اجازه می دهد تا روی دیسک لیبل حک کند. برخی از ذخیره کننده های نوری NEC و پایونیر از این تکنولوژی بهره می بردند ولی سایر سازندگان ذخیره کنندگان نوری از همان لایت اسکرایب استفاده می کنند.
super multi این عبارت برای مشخص کردن ذخیره کننده هایی به کار می رود که قابلیت ذخیره روی دیسک های CD-r(w)، dvd±r(w) و dvd-ram را دارند. سوپر مولتی برای نخستین بار توسط ال جی معرفی و در ذخیره کننده های نوری آن به کار گرفته شد. اکنون بعضی برندهای دیگر مثل nec یا پایونیر از سوپر مولتی یا multi recorder برای معرفی محصولاتشان استفاده می کنند که بیانگر همان سوپر مولتی است. سوپر مولتی تنها بیانگر پشتیبانی از انواع دیسک های گفته شده است و پشتیبانی از dvd±rdl اجباری نیست. ولی اکنون اکثر ذخیره کننده های نوری در کنار سوپر مولتی بودن، قابلیت ذخیره سازی روی دیسک های دو لایه را دارند. ذخیره کننده های نوری قابلیت ذخیره سازی روی دیسک های DVD±rw dl را ندارند. حداکثر سرعت رایت در حال حاضر حداکثر سرعت رایت روی دیسک های دی وی دی 20x است. ذخیره کننده هایی که اکنون در بازار هستند سرعت های 16x، 18x و 20x را دارند. تفاوت بسیاری از مدل های ساخت یک برند تنها به سرعت رایت دی وی دی برمی گردد و همین موضوع کاربران را در خرید دی وی دی رایتر سردرگم می کند.
حالا کدام
دی وی دی رایتر را بخریم بهتر است؟ اگر به بازار دیسک های خام سری زده باشید حتما متوجه شده اید که دی وی دی هایی با حداکثر سرعت رایت 16x سریع ترین دیسک های موجود هستند و به ندرت یک دی وی دی 20x می توان پیدا کرد. بنابراین خرید یک دی وی دی رایتر 20x چیزی نیست که شما اکنون به آن نیاز داشته باشید، نه تنها 20x بلکه 16x نیز برای رایت دی وی دی به هیچ وجه توصیه نمی شود. بالاترین سرعت توصیه شده برای رایت دی وی دی 18x است و هر سرعت بالاتر از آن باعث کاهش دقت در نوشتن روی دیسک و کاهش عمر دی وی دی رایت شده می شود و این موضوع به خصوص در مورد دیسک هایی که قرار است برای مدت های طولانی نگهداری شوند بیشتر اهمیت دارد. البته به هیچ عنوان فکر نکنید که رایت دی وی دی با سرعت بالاتر از 8x باعث تولید دیسک معیوب می شود.
منظور ما تنها
کاهش طول عمر دیسک رایت شده است. برای رایت نرم افزاز و دیسک هایی که قرار است طول عمر کم داشته باشند بالاترین سرعت ممکن نیز مشکل ایجاد نمی کند ولی برای رایت فیلم های دی وی دی و داده هایی که قرار است آرشیو شوند سرعت 8x توصیه می شود. به علاوه توصیه اکید می شود که دیسک های خامی بخرید که با مواد مرغوب و توسط برندهای معتبر تولید می شوند. دی وی دی هایی نظیر verbatim، Imation، Mitsubishi وi قطعا کیفیت بالاتر و طول عمر بیشتری نسبت به سایر برندها متفرقه دارند. همچنین کیفیت رایت در سرعت های 18X و 20X کمی نگران کننده است. اکثر ذخیره کننده های موجود فعلا کیفیت و سرعت رایت خوبی در این سرعت ها ندارند.این موضوع حتی هنگام رایت روی دی وی دی خام های خیلی مرغوب نیز به چشم می خورد. امید زیادی است که این موضوع به تدریج و با عرضه نسخه های جدیدتر از firmware این ذخیره کننده ها برطرف شود. نوع رابط نوع رابط موضوعی نیست که تاثیر زیادی روی انتخاب شما داشته باشد. مدت ها بود که درایوهای نوری تنها با رابط SATA تولید می شدند.
از لحاظ
سرعت رایت، رابط SATA نمی تواند تاثیر خاصی داشته باشد و تنها از لحاظ چگونگی استفاده از پورت های idE و SATA موجود در سیستم شما حائز اهمیت است. به عنوان مثال چیپست p965 اینتل یک کانال idE دارد که تنها اجازه اتصال همزمان دو دستگاه سازگار را می دهد. اگر شما مثلا یک دی وی دی رام و یک دی وی دی رایتر idE روی یک مادربورد p965 دارید و بخواهید یک دی وی دی رایتر دیگر نیز اضافه کنید چاره ای جز خرید یک دی وی دی رایتر SATA نخواهید داشت. پس از تمامی این صحبت ها، لیستی از دی وی دی رایترهای مطرح در بازار را جمع کردیم که مشخصات فنی این دستگاه ها در کنار قابلیت های آن ها نیز برای مقایسه آمده شده است.